Budowa

Jak ocieplić poddasze – poradnik wyboru odpowiednich materiałów

Prawidłowo ocieplone poddasze ma duży wpływ na poprawę izolacji termicznej całego domu. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna szukać najlepszych rozwiązań, które pozwolą ograniczyć straty ciepła i poprawić komfort mieszkalny. Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat ocieplania poddaszy, aby dowiedzieć się, jakie są obecnie najlepsze sposoby oraz z jakich materiałów warto korzystać.

  1. Dlaczego warto ocieplić poddasze?
  2. Czym ocieplić poddasze: jaka wełna – mineralna czy szklana?
  3. Jak ocieplić poddasze w 6 krokach
  4. Dostawca materiałów poprawiających komfort cieplny

Niezależnie od tego, czy chcesz obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie, uniknąć najczęstszych błędów podczas prac związanych z ocieplaniem czy po prostu dobrze zaplanować wszystkie działania, na pewno znajdziesz tu wiele przydatnych wskazówek. W poradniku znajdziesz również informacje o ofercie sprawdzonego dostawcy wełny do poddaszy, co pozwoli Ci na zakup wysokiej jakości produktów takich marek jak Rockwool, Ursa oraz Isover w najlepszych cenach.

Dlaczego warto ocieplić poddasze?

Energooszczędny budynek pozwala cieszyć się mniejszymi rachunki za ogrzewanie oraz odpowiednim komfortem termicznym przez cały rok. Wymaga to jednak przeprowadzenia ocieplenia poddasza. Największą korzyścią z podjęcia takiej decyzji jest ograniczenie strat ciepła nawet o 40%. Dodatkowo ocieplone poddasze to brak problemów z wilgocią oraz pleśnią. Dodając do tego wspomniane korzyści związane z poprawą komfortu domowników latem oraz zimą i niższymi rachunkami za ogrzewanie, nikogo nie powinno dziwić, że coraz więcej osób podejmuje decyzję o izolacji poddasza. Odpowiedni materiał izolacyjny to również poprawa akustyki wnętrza oraz ograniczenie hasłu przedostającego się z zewnątrz.

Czym ocieplić poddasze: jaka wełna – mineralna czy szklana?

Ocieplenie dachu można przeprowadzić na kilka sposobów i z wykorzystaniem różnych materiałów. Kluczowe znaczenie ma jednak dobór odpowiedniego materiału, ponieważ nie każdy pozwoli uzyskać oczekiwane efekty. W ostatnich latach inwestorzy najczęściej stawiają na wełnę mineralną. Ocieplanie dachu z jej zastosowaniem jest łatwe i szybkie, a dzięki zróżnicowanej ofercie można dostosować grubość izolacji oraz inne parametry do potrzeb domowników. Dwa najpopularniejsze rodzaje wełny wykorzystywanej do ocieplenia poddaszy to wełna skalna oraz wełna mineralna.

  • Wełna skalna pozwala uzyskać dobrą izolację akustyczną i można ją bez problemu dopasować do różnych nierówności. Do tego dochodzi wysoka odporność na ogień.
  • Wełna szklana jest natomiast lżejsza, a do tego bardzo elastyczna. Jednocześnie oferuje doskonałe właściwości izolacyjne.

Najlepiej więc zapoznać się z dostępnymi produktami z kategorii wełna do ocieplenia poddasza i porównać ich specyfikację. Można również skontaktować się ze sprzedawcą, który chętnie doradzi, jaka wełna na poddasze spełni oczekiwania domowników.

Jak ocieplić poddasze w 6 krokach

Wykorzystując wysokiej jakości wełnę do ocieplania poddasza, można łatwo przeprowadzić wszystkie prace bez konieczności zatrudniania fachowców. Cały proces sprowadza się wówczas do sześciu kroków:

  • Przygotowanie poddasza do ocieplenia – na początek należy wyczyścić i wysuszyć powierzchnie, dzięki czemu poddasze będzie gotowe do ocieplania.
  • Zakup odpowiedniej wełny – w celu uzyskania oczekiwanych efektów należy zwrócić uwagę na grubość wełny. Zaleca się zastosowanie co najmniej 20-30 centymetrowej warstwy izolacji. Pozwoli to na skuteczne ocieplenie poddasza użytkowego.
  • Montaż pierwszej warstwy – pierwsza warstwa wełny  powinna wypełnić przestrzenie między krokwiami. Należy upewnić się, że nie zostały żadne szczeliny.
  • Montaż drugiej warstwy – dla uzyskania idealnego efektu, można rozważyć zastosowanie drugiej warstwy pod krokwiami. Wówczas cała konstrukcja dachu będzie odpowiednio ocieplona.
  • Zastosowanie folii paroizolacyjnej – stosowanie folii pozwala uniknąć zawilgocenia.
  • Zamknięcie warstwy izolacji – ostatni etap ocieplania poddasza to przykrycie materiału płytami g-k lub zastosowania innego wykończenia.

Jak widać czasami wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego może być bardziej skomplikowany niż prace związane z samym montażem. Warto jednak stosować z najlepszych materiałów, czego świetnym przykładem jest wełna mineralna, bo dzięki temu koszt ocieplenia poddasza szybko się zwróci.

Idealny materiał izolacyjny a koszt ocieplenia poddasza

W ofercie polskiego dostawcy izolacji poddaszy dostępne są wszystkie niezbędne materiały do zapewnienia komfortu termicznego. Izolacja dachu z wykorzystaniem wełny skalnej Rockwool, Isover, Ursa lub Climowool z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Wybierając produkty o niskim współczynniku przewodzenia ciepła i stosując dwie warstwy izolacji, można wyeliminować problem mostków termicznych, które są częstym problemem szczególnie w miejscach takich jak więźba dachowa czy połączenia krokwi. Skuteczność działania izolacji termicznej potwierdzona została przez wiele osób, a najlepszym potwierdzeniem opłacalności takiej inwestycji są oszczędności na kosztach ogrzewania. Warto również pamiętać, że w przeciwieństwie do niektórych innych materiałów izolacyjnych, takich jak np. pianka poliuretanowa, zastosowanie wełny skalnej pozwoli na bezproblemowe zachowanie szczeliny wentylacyjnej.

 

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *